Zatím však nejsou hlášeny žádné ztráty na životech. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto uvedl, že hurikán podle dosavadních zpráv způsobil méně závažné škody, než se předpokládalo.

Hurikán vstoupil na pevninu v mexickém státě Jalisco. Síla větru v tom okamžiku podle odhadů dosahovala téměř 270 kilometrů za hodinu. Patricia se tak nadále nacházela v nejvyšší, páté kategorii hurikánů, napsala agentura AP. "Hurikán páté kategorie dokáže zvednout automobily do vzduchu a smést lidi z ulice," upozornil šéf národní vodárenské komise Roberto Ramírez.

Později nicméně hurikán zeslábl a dostal se do čtvrté kategorie do první.  Rychlost  větru klesla na 155 kilometrů za hodinu. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) navíc očekává jeho další slábnutí a přechod v tropickou bouři.

Z letoviska Puerto Vallarta bylo podle agentury Reuters evakuováno 15 000 turistů.

Z letoviska Puerto Vallarta bylo podle agentury Reuters evakuováno 15 000 turistů.

FOTO: Henry Romero, Reuters

"Větry jsou opravdu silné. Je ohromující, že se hýbají i auta," uvedla Laura Barajasová, zaměstnankyně jednoho z hotelů v přístavním městě Manzanillo. "Všude, kam se obrátíte, jsou trosky," řekl hotelový manažer Juan Michel z letoviska Barra de Navidad na severozápadě od Manzanilla. "Nikdy jsme nic takového neviděli," dodal.

V řadě obcí ve třech pacifických státech byl vyhlášen stav ohrožení, školy a přístavy byly uzavřeny. Světová meteorologické organizace (WMO) přirovnala sílu hurikánu Patricia k tajfunu Haiyan. Ten před dvěma lety zabil na Filipínách přes 7300 lidí.

Mexická vláda do ohrožených oblastí přesunula velké množství vojáků a policistů. Z letoviska Puerto Vallarta bylo podle agentury Reuters evakuováno 15 000 turistů.