„Potřebujeme se u tohoto léku dostat do zisku. Společnosti před námi je vydávaly skoro zadarmo,“ vysvětloval 32letý Shkreli zvýšení ceny za jednu dávku daraprimu z 13,50 dolaru (324 korun) na 750 dolarů (18 000 korun).

Výroba jedné tablety vyjde zhruba na dolar, ale firma prý potřebuje další peníze na marketing, distribuci, výzkum a vývoj nových léků. Nová cena prý odpovídá ceně podobných léků. Jednoho kritika na Twitteru v té souvislosti Shkreli označil za pitomce.

Tak výrazné zdražení léku, který pomáhá lidem s oslabeným imunitním systémem už 62 let, se ale nelíbí ani profesním sdružením a poskytovatelům lékařské péče, kteří firmě Turing Pharmaceuticals společně zaslali otevřený dopis, v němž vyzvali, aby své rozhodnutí přehodnotila. „Tato cena je pro pacienty neomluvitelná a pro zdravotnický systém neudržitelná,“ uvedli a zpochybnili tvrzení, že by se na toxoplazmózu musel hledat účinnější lék.

Ke kauze už se vyjádřila i favorizovaná kandidátka do prezidentského úřadu Hillary Clintonová. Označila to za nehoráznost a slíbila, že zdražování speciálních léků bude trestat, jakmile zasedne v Bílém domě.