„Je to nejběžnější způsob nákazy,“ řekla epidemioložka JoDee Bakerová, která má na utažském ministerstvu zdravotnictví na starosti dýmějový mor. „Takto se to zřejmě stalo (i v tomto případě), ale pořád to ještě vyšetřujeme,“ dodala.

Jde o první případy nákazy v Utahu od roku 2009 a první úmrtí na mor za 35 let, uvedl list The Salt Lake Tribune. Muž se nepohyboval v místech, kde je mor běžný, nenavštívil ani Yosemitský park, kde se mor letos objevil. [celá zpráva]

Jenom výkyv

Americká Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvedla, že od 1. dubna šlo už o dvanáctý případ nákazy dýmějovým morem, který byl zaregistrován v sedmi státech unie. Pět případů je z července a čtyři ze srpna. Deset nakažených bylo mužského pohlaví. Další tři letošní oběti byly ve stáří 16, 52 a 79 let.

V USA se od roku 2000 každoročně morem nakazí jeden až 17 lidí. Úmrtí jsou řídká, v posledních patnácti letech nikdy nepřekonala počet dvou.

K současným číslům podotkl lékař Paul Mead, že se kvůli nim není potřeba znepokojovat: „Je to dvojnásobný počet, ale když máte tak nízká čísla, míváte podobné výkyvy.“

V dnešní době vzácnou nemoc přenášejí hlodavci a blechy. Často ji mají psouni prérioví rozšíření v Utahu. Tam jich v červenci dýmějový mor zabil mezi šedesáti a osmdesáti.