Lipkin, který je upoután na vozík, se ve středu omluvil soudu a „všem ostatním, kterým mohly ublížit věci, které jsem udělal".

Madoffova podvodná hra připravila klienty o miliardy dolarů. Trestní řízení v tomto případu trvalo déle než šest let. Soudy za tu dobu uznaly vinnými 15 lidí, včetně samotného Madoffa, který býval jedním z nejbohatších mužů na Wall Street. Soud jej v létě 2009 poslal na 150 let za mříže.

Bernard Madoff

Bernard Madoff

FOTO: Brendan McDermid, Reuters

Lipkin byl jedním z Madoffových prvních zaměstnanců a v letech 1964 až 1998 pracoval v jeho firmě jako kontrolor, napsala agentura Reuters. Lipkin vinu před soudem přiznal už před třemi lety. Podobně jako jiní obžalovaní ale tvrdil, že o Madoffových rozsáhlých podvodech nevěděl.

Tvrdil, že o rozsahu podvodů nevěděl

Obhajoba uváděla, že soud by Lipkina neměl poslat za mříže vzhledem k jeho chatrnému zdraví a k tomu, že o celkovém rozsahu Madoffových podvodů nevěděl.

Soudkyně manhattanského soudu Laura Taylorová Swainová odsoudila Lipkina kromě půlročního vězení také k trestu domácího vězení, kde má strávit rok a půl. Uvedla přitom, že kdyby byl Lipkin mladší a v lepší kondici, byl by prý trest mnohem tvrdší.