Kasich se o republikánskou nominaci ucházel už v roce 2000. Má pověst bojovného politika, který v situaci, kdy se to hodí, neváhá opustit linii své strany. To udělal i v případě rozšíření státem hrazené zdravotní péče pro lidi s nízkými příjmy.

Narodil se v roce 1952 v Pensylvánii do imigrantské rodiny, jeho otec byl původem Čech, matka Chorvatka, oba zahynuli při autonehodě.

Do pádu banky Lehman Brothers v roce 2008 Kasich pracoval jako ředitel její pobočky ve městě Columbus. Post guvernéra Ohia, jednoho z klíčových států v prezidentských volbách, zastává druhé funkční období. Prostřednictvím škrtů ve výdajích nebo privatizace se mu podařilo smazat několikamiliardový rozpočtový deficit nebo zvýšit ohijský nouzový fond na nejvyšší úroveň vůbec.

Republikán John Kasich oznamuje svým příznivcům kandidaturu na prezidenta USA

Republikán John Kasich oznamuje svým příznivcům kandidaturu na prezidenta USA

FOTO: Aaron P. Bernstein, Reuters

Pozornost na sebe upoutal už v roce 1970, kdy coby student prvního ročníku politologie na Ohijské státní univerzitě napsal odvážný dopis tehdejšímu prezidentovi Richardu Nixonovi, který ho pak pozval k sobě na dvacetiminutovou návštěvu. V 26 letech se stal nejmladším člověkem, který byl kdy zvolen do ohijského Senátu.

V klání o republikánskou nominaci se Kasich přidává do neobvykle pestré skupiny uchazečů, připomíná agentura AP. Kandidaturu zatím oznámili dva hispánští a jeden černošský politik, jedna žena či starší pánové, jako je on či bývalý floridský guvernér Jeb Bush. V průzkumech Kasich za svými soupeři zaostává.