I když v Brazílii zločinnost roste, v Manausu běžně registrují denně jen dvě tři vraždy a ne 35 za dva dny.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Vyšetřovatelé zjišťují, zda vraždy nesouvisejí s válkou drogových gangů či nešlo o odvetu policistů za vraždy jejich kolegů. Způsob provedení naznačuje, že do nich mohla být zapletena policie.

Podle květnové zprávy OSN roste v Brazílii násilí spáchané střelnou zbraní. Dostupné údaje z roku 2012 uvádějí, že bylo tehdy zastřeleno 42 tisíc lidí. Podle OSN je počet zločinů spáchaných se střelnou zbraní v Brazílii nejvyšší za 35 let. Polovina obětí byla mladší třiceti let a dvě třetiny byly černé.

Počet zločinů spáchaných za použití střelné zbraně sice poklesl v Riu de Janeiro a v Sao Paulu, ale prudce roste na severu a severovýchodě země.

Kongres zvažuje zavést zákon omezující přístup ke zbraním, které jsou obecně dostupné a tolerované. Od roku 2004 je zakázáno je nosit na veřejnosti a vlastnictví neregistrovaných je stíháno.