Posily do Iráku dorazí už za pár týdnů, řekl listu nejmenovaný zástupce vlády. Podle něj mají zajistit „správný výcvik těch správných lidí“.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Američané se snaží pro boj proti Islámskému státu, který nedávno slavil vítězství po bleskovém dobytí Ramádí, připravit iráckou armádu i spřízněné milice. Současně se snaží přimět šíity ke spolupráci se sunnity. Teď přiznávají, že to půjde pomalu.

Úder na Mosul až v příštím roce

NYT v té souvislosti uvedl, že ztráta Ramádí mimo jiné znamená odklad ofenzivy u Mosulu v provincii Ninive. IS toto druhé největší město v Iráku drží už rok a donedávna se hovořilo o zahájení protiútoku letos v létě. Nyní se zdá, že by se armáda mohla pokusit získat město zpět až v příštím roce. Ramádí a širší oblasti v Anbaru mají přednost, i když některé hlasy v americké administrativě vyzývají, aby byla IS zasazena strategická rána úderem na Mosul.

Anbar, kde se Američané nově chystají využít k výcviku základnu u města Habaníja, je domovem množství sunnitských kmenů, které by USA rády využily k boji proti IS.

USA mají nyní v zemi zhruba 3000 vojáků. Od loňska bombardují pozice IS americká letadla. Kromě Iráku útočí i v Sýrii.