Hlavní obsah

Americká armáda rozeslala antrax na více míst, než si myslela

Vzorky aktivních bakterií sněti slezinné byly zřejmě omylem poslány do 24 laboratorních zařízení v 11 amerických státech a do Jižní Koreje a Austrálie. Původně se americká armáda domnívala, že míst bylo deset. Velení nařídilo rozsáhlou revizi postupů zacházení se vzorky za účelem jejich likvidace, uvedl americký Pentagon.

Foto: Kristin Murphy, ČTK/AP

Laboratoř v americkém Utahu

Článek

Ministerstvo obrany již dříve sdělilo, že záležitost vyšetřuje a že zdraví veřejnosti nebylo ohroženo. Vzorky měly být odeslány k vědeckým účelům v neaktivním stavu, ale musí se pečlivě ověřit, zda tomu tak skutečně je. Laboratoře dostaly pokyn s nimi zatím nemanipulovat.

V USA již čtyři civilní pracovníci laboratoří vystavení možnému působení antraxu podstoupili preventivní ochrannou léčbu, která zpravidla zahrnuje očkování, antibiotika nebo kombinaci obojího.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Vojenská laboratoř omylem rozeslala živé vzorky antraxu (video je bez zvuku)Video: Reuters

Nákaza už loni

Loni se v USA zhruba devět desítek vědců nedopatřením nakazilo antraxem kvůli tomu, že bakterie, které toto onemocnění vyvolávají, byly považovány za mrtvé. Později se ale ukázalo, že bakterie byly v aktivním stavu.

Sněť slezinná, jak se antrax rovněž nazývá, může zasáhnout tři oblasti lidského organismu. Příznaky plicního antraxu se podobají nejdříve silné chřipce, pak silnému zápalu plic, nakonec nastává respirační selhávání. Střevní antrax způsobuje vážnou infekci žaludku a střev a projevuje se mimo jiné horečkami a prudkými bolestmi doprovázenými krvavými průjmy a zvracením.

U kožního antraxu bývá prvním projevem svědivé místo nebo puchýř tmavé barvy v místě infekce. Posléze se objevují velké, nebolestivé vředy. Všechny tři formy se léčí pomocí antibiotik, přičemž klíčová je včasná diagnóza.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám