„Když teď víme, co víme, svolil byste k invazi?“ zněl dotaz moderátorky. „Svolil, stejně jako by k ní svolila Hillary Clintonová. A všem připomenu, že by to udělal každý, k němuž by se dostaly zpravodajské informace, které jsme měli,“ odvětil Bush.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Na poznámku, jestli to nebyla chyba, odpověděl: „Viděno s odstupem, byly informace, které všichni – celý svět, ne jenom Spojené státy – viděli, špatné. A s odstupem je jasné, že jakmile jsme provedli invazi a odstranili Saddáma Husajna, nesoustřeďovali jsme se v prvé řadě na bezpečnost.“

Bývalý guvernér Floridy dodal, že ani jeho bratr, někdejší prezident George W. Bush, který invazi nařídil, si nemyslí, že americká intervence byla bez chyb.

USA podnikly invazi v březnu 2003. Jedním z důvodů byly zbraně hromadného ničení, jimiž podle nich režim diktátora Saddáma Husajna disponoval. Žádné se tam však nenašly. Země se nedlouho po odstranění Husajna a po jeho popravě propadla do krvavé sektářské války, jejíž důsledky se projevují dodnes. Bojové akce zahraničních sil v čele s americkými byly ukončeny až za prezidenta Baracka Obamy koncem roku 2011.