Islámský stát prostřednictvím svého rozhlasu ohlásil, že útok podnikli „dva vojáci chalífátu“ v odvetě za negativní vyobrazení proroka.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Jeden z útočníků, Elton Simpson, se před útokem na sociální síti Twitter k ideologii Islámského státu přihlásil. „Kéž nás mudžahedíny přijme Alláh,“ napsal a slíbil věrnost „vůdci pravověrných“, což je podle analytika osloveného CNN narážka na předáka džihádistů Abú Bakra Bagdádího.

Technik FBI u auta útočníků, které poničili pyrotechnici obávající se, že by ve voze mohly být výbušniny. To se nakonec neprokázalo.

Technik FBI u auta útočníků, které poničili pyrotechnici obávající se, že by ve voze mohly být výbušniny. To se nakonec neprokázalo.

FOTO: ČTK/AP

Bezpečnostní složky znaly Simpsona z minula. Od roku 2006 byl podezřelý ze sympatií k teroristům a také ze snahy připojit se k extremistům v Somálsku. Před čtyřmi roky byl odsouzen za křivou výpověď.

Při útoku před konferenčním střediskem byl jeden strážník střelen do kotníku. Přítomný dopravní policista oba útočníky, kteří na sobě měli neprůstřelné vesty a byli vyzbrojeni útočnými puškami, zastřelil. „Myslíme si, že se chtěli dostat dovnitř,“ řekl policejní mluvčí Joe Harn.