Wilsonovo jednání podle zprávy, kterou ministerstvo zveřejnilo ve středu, „nepředstavovalo stíhatelné porušení“ zákona. Ačkoliv úřad ve své stostránkové zprávě přiznal, že policie ve Fergusonu a soudní systém se systematicky dopouštěly rasové diskriminace, „neexistují žádné důkazy, o které by se žalobci mohli opřít a vyvrátit deklarovanou Wilsonovu subjektivní víru, že měl strach o svou bezpečnost“.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Případ rozpoutal velké protesty a opakované násilnosti ve Fergusonu.

Portrét Michaela Browna na kravatě smutečního hosta na pohřbu ve Fergusonu

Portrét Michaela Browna na kravatě smutečního hosta na pohřbu ve Fergusonu

FOTO: ČTK/AP

Podle ministerstva Wilson střílel po přetahování se s Brownem. Nepotvrdilo ale, že by černoch sahal po policistově služební pistoli. Brown se od policisty nejprve vzdaloval, ale pak se otočil a kráčel zpět.

Někteří svědci tvrdili, že se vzdával. Část pak své tvrzení vzala zpět.

Video

Policista Wilson popsal okolnosti tragédie, při které zahynul černošský mladík

„Věrohodní svědkové uvedli různá tvrzení týkající se toho, co přesně Brown dělal se svýma rukama, zatímco se přibližoval k Wilsonovi, a jak přesně se k němu přibližoval. Všichni ale uvedli, že se Brown k Wilsonovi blížil, když ho Wilson střelil,“ uvádí zpráva, která přednesla 26 doporučení včetně lepšího policejního výcviku, aby se podobné případy neopakovaly.