V létě roku 1915 společnost Western Electric připravila pro své chicagské zaměstnance piknik. Své pracovníky chtěla dopravit na druhý břeh jezera do Michigan City v Indianě s pomocí pěti přistavených parníků. Na jeden z nich, SS Eastland, se nalodilo 2500 lidí.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Osud ale výletu nepřál. Hned v přístavišti na Chicago River se loď pod tíhou  výletníků převrátila na bok a nabrala vodu. Loď byla vratká, pumpy pro přečerpávání vody nefungovaly. Z 844 mrtvých bylo kolem 220 české národnosti.

Mezi zaměstnanci Western Electric byly totiž stovky Čechů, jejichž chicagská kolonie byla tehdy po Vídni ve světě nejpočetnější. Osudný den našli jen pár metrů od břehu smrt celé české rodiny, tragédie bývá označována jako "český Titanic".

Záběry z nizozemského válečného týdeníku

Nichols objevil unikátní záběry v nizozemském válečném zpravodajském týdeníku. První záběr ukazuje dobrovolníky a záchranáře, jak se na převržené lodi snaží zachránit, co se dá. Druhý záběr byl natočen týden po katastrofě a zachycuje pokus o vyzdvižení plavidla.

Nizozemský filmový archiv EYE Film Instituut Nederland potvrdil, že týdeník má ve svých fondech.

Historici měli podle listu Chicago Tribune delší dobu podezření, že filmové záběry chicagského neštěstí musejí existovat. Na fotografiích zachycujících místo tragédie jsou totiž vidět filmařské stativy. "Ztracené filmy se nakonec najdou v místech, kde byste je hledali nejméně. Takže Nizozemsko není žádné překvapení," komentoval nález Nichols.