Funguje jako vyladěný pohybový senzor. Na 15 metrů zachytí pohyb včetně lidského dechu. I když nedává situační obraz, myšlenka, že „vláda může vysílat signály zdmi vašeho domu, aby zjistila, co je uvnitř“, je problematické, soudí Christopher Soghoian z Americké unie občanských svobod.

KOMENTÁŘE DNE:

Rozvrácená společnost? - Nad důsledky migrační krize se zamýšlí Thomas Kulidakis - Čtěte zde >>

Sporný je především fakt, že se tak děje bez kontroly, tedy bez soudního příkazu, protože jinak může radar při riskantních zásazích chránit životy strážců pořádku.

Podle nálezu nejvyššího soudu nelze používat takové technologie bez povolení k domovní prohlídce.

Mezi těmi, kdo se na to neohlíží, jsou však i dva federální policejní sbory: FBI a federální agenti – „maršálové“ (pověření zejména pátráním a eskortováním hledaných osob, ochranou federálních soudů, programem pro ochranu svědků a podobně), kteří nakupují radary už od roku 2012.

Jejich nekontrolované používání jako operační pomůcky vyplulo na veřejnost loni v prosinci v kauze muže zatčeného v jeho domě pro porušení podmínky. Federální odvolací soud v Denveru to označil za porušení 4. ústavního dodatku chránícího občany před bezdůvodnými prohlídkami a bez příkazu.