Podle amerických představitelů je nyní novou realitou, že útočí lidé, kteří nepřišli ze zahraničí a zaútočí v zemi, kde se narodili. Toto nebezpečí není možné eliminovat. A to ani v případě, když je známo, že tito lidé mají radikální názory, dávali je najevo a dostali se do křížku se zákonem.

ČTĚTE TAKÉ
Vrahy z redakce Charlie Hebdo zastřelili při útěku, zemřel i útočník z košer obchodu
Vrah karikaturisty se setkal s radikálním americkojemenským klerikem
Útoky na policistku u Paříže a na redakci Charlie Hebdo spolu souvisejí
Bránil právo časopisu zesměšňovat svou víru, píše se o zabitém muslimském policistovi
Byla to čirá hrůza, popsal novinář, který vraždění přežil
Selhání tajných služeb? Podezřelého atentátníka z Paříže policie dobře znala
Jsem nevinný, tvrdí nejmladší z údajných pařížských útočníků, který se vzdal policii
Islámští teroristé vystříleli v Paříži redakci satirického magazínu, 12 mrtvých

Představitelé upozornili, že na západě žijí tisíce islamistů, kteří se radikalizovali, když propukla válka v Sýrii, kde navíc bojuje na 15 000 zahraničních bojovníků, kteří se dříve či později vrátí domů. Zmínili i další problém – v různých zemích přistupují k jednotlivým případům různě.

Měkký přístup Francie

Chérif Kouachi by v USA dostal za verbování bojovníků do Iráku delší trest než tříletý, který dostal ve Francii. Na podmínku by se nedostal po 18 měsících.

Bratři Kouachiovi byli na americkém seznamu lidí podezřelých z terorismu a nesměli létat do USA. Ve Francii se však mohli pohybovat svobodně. USA mají na seznamu lidí, kteří tam nesmějí létat, 50 000 jmen.

Policejní výzva pařížské prefektury k pomoci při pátrání po podezřelých atentátnících. Na fotografiích Chérif (vlevo) a Said Kouachiové

Chérif (vlevo) a Said Kouachiovi

FOTO: francouzská policie, Reuters

Úřady i tajné služby ukolébalo také to, že bratři v poslední době vedli nenápadné normální životy a navenek se do žádných aktivit muslimských fundamentalistů nezapojovali. Podle amerických představitelů je právě toto nejnebezpečnější, protože není jasné, zda radikální názory a hnutí opustili, nebo jde o spící členy buněk, kteří plánují útok. Právě případ bratří Kouachiových, ale také Mohammeda Meraha, který zabíjel v roce 2012 v Toulouse, ukazuje, že radikálové se svých názorů nevzdávají a útočí v době, kdy už přestávají být bedlivě sledováni, protože své aktivity utlumují.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Střílející útočníky natočil svědek z okna. Zdroj: Reuters

Role Awlakiho a Al-Káidy

Americké bezpečnostní úřady se nyní snaží od francouzských orgánů získat informace o aktivitách bratří před útokem na redakci časopisu Charlie Hebdo. Klíčová je zejména otázka, co dělali mezi návratem Saïda Kouachiho z Jemenu v roce 2011 a středečním útokem. Jeho bratr Chérif řekl televizi BFM, že i on byl v Jemenu a setkal se tam s radikálním americkým klerikem jemenského původu Anwarem Al-Awlakim.

USA zajímá zejména role Awlakiho, který byl zabit v roce 2011 při náletu amerického bezpilotního letounu, a to, zda v Jemenu prodělali nějaký výcvik, i jestli je tamní Al-Káida nějak podporovala nebo instruovala. Otázkou je, zda nebyl pařížský útok synchronizován s útokem Al-Káidy v Jemenu, při kterém zahynulo třicet lidí.

Vzhledem k tomu, že se Al-Káida na Arabském poloostrově k útoku přihlásila až dva dny po jeho spáchání, když byli oba teroristé po smrti, je otázkou, zda jej skutečně plánovala, nebo jen inspirovala, upozorňuje Daily Beast.

Varování občanům USA

Aktuální varování amerického ministerstva zahraničí pro občany v cizině před možnými útoky souvisí s posledními atentáty ve Francii a v Austrálii. Bývalí i současní američtí představitelé serveru potvrdli, že se Spojené státy obávají útoků zahraničních bojovníků naverbovaných právě Al-Káidou na arabském poloostrově. Strach mají i z možnosti, že by do civilních letadel propašovali těžko odhalitelné výbušniny. Přiklánějí se k tomu, že expert skupiny na výbušniny Ibrahím Asiri je stále naživu a učí své následovníky.

Zatím se ale pozornost věnuje osamělým vlkům, které radikální ideologie jen inspiruje a útoky připravují sami ve skrytu. Ti se také nejhůře odhalují.