„Nevylučoval bych návštěvu prezidenta Castra,” prohlásil Earnest.

Washington a Havana ve středu oznámily, že budou usilovat o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi a obnoví vzájemná diplomatická zastoupení na úrovni velvyslanectví. Earnest poté naznačil i možnost návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v Havaně.

Obama by se v pátek k této věci mohl vyjádřit na tiskové konferenci, kterou má prezident podle Earnesta uspořádat před odjezdem na dvoutýdenní dovolenou na Havajských ostrovech.

Kritika Obamovy vstřícnosti

Proti sbližování s Kubou se ale vyjadřuje část zákonodárců, spojených zejména  s kubánskými emigranty. Floridský republikánský senátor Marco Rubio slíbil, že zablokuje nominaci amerického velvyslance v Havaně. Další odpůrci Castrovy Kuby hrozí, že zablokují peníze určené na sbližování s Kubou.

Kritický je i demokratický senátor Robert Menendez: „Je klamné věřit, že se Kuba reformuje, protože americký prezident otevřel svou náruč a bratři Castrovi otevřeli zaťaté pěsti”.

Oba politici mají významný post v senátním výboru pro zahraniční vztahy, jehož nový šéf Lindsey Graham už řekl: „Normalizace vztahů s Kubou je špatný nápad ve špatném čase.”

Mladší generace ale většinou nezastává vyhraněně bipolární pohled z dob studené války. Obamovi ale plán komplikuje skutečnost, že zrušit obchodní embargo může jen Kongres, který ovládli republikáni.