Hlavní obsah

Mexický zabiják zavraždil stovky lidí, na přání armády i policie

Ciudad de Mexico

Mexický zabiják zvaný Carlos, který tvrdí, že zabil devět set lidí, řekl televizi Sky News, že mnohé vraždy spáchal na přání policie nebo armády. Ty byly zapojeny i do jejich provedení. Carlos pracoval dvacet pět let pro drogové kartely.

Foto: Jorge Dan Lopez, Reuters

Demonstranti v Chilpancingu zapálili policejní auto.

Článek

SkyNews s ním mluvila poté, co v září zmizelo 43 studentů, kteří demonstrovali v Iguale. Zadrželi je policisté, kteří je zřejmě předali místní narkomafii, aby je zlikvidovala. Jejich těla se zatím nenašla, ale možná skončila na skládce. Ostatky jsou však spálené na uhel, takže se z nich nedaří získat DNA. [celá zpráva]

Identifikována byla jen jedna oběť. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Carlos je přesvědčen, že studenti, kteří zmizeli v září v u Igualy jsou mrtví. „Studenti jsou mrtví, je to výhodnější. Za únos dostaneš 160 let, za vraždu 35 let. To je velký rozdíl, nemyslíte?“

Foto: Jorge Dan Lopez, Reuters

Demonstranti s portréty nezvěstných studentů

Spolupráce policie s gangstery jej nijak nepřekvapuje. Sám s policií nebo armádou mnohokrát spolupracoval při likvidaci nepohodlných lidí.

Popsal, jak se sám podílel na likvidaci jiných demonstrantů: „Přišli nějací demonstranti. Nechali jsme je projít a pak jsme uzavřeli ulici, uzavřeli jsme vjezd i výjezd. Když uvázli uprostřed, všechny jsme je pozabíjeli. Pak přijel armádní náklaďák (na odvoz odpadu) a všechny je posbíral. Pak projela auta na úklid ulice a otevřeli jsme ulici, jako by se nic nestalo.“

Foto: Jorge Dan Lopez, Reuters

Lidé se s příbuznými modlí u skládky, kde se našla sežehnutá těla.

Carlos uvedl, že jim policisté poskytli i zbraně. „V některých případech jsme museli jít na místa, kde nejsou zbraně povolené. Tam jsme se s nimi potkali. (Policisté) nás vzali do hotelu a poskytli nám všechny zbraně, které bychom mohli potřebovat, peníze a všechno, co jeden může potřebovat pro tuhle práci.“

Carlos řekl, že narkokartely jsou tak prorostlé společností a mají tolik peněz, že je nejde zastavit. Mnohé už pronikly do běžných obchodních struktur a provozují podniky, což je případ Los Zetas, které mají z drog už jen polovinu příjmů.

Foto: Bernandino Hernandez, ČTK/AP

Mexická federální policie dozírá na pořádek

Mexiko je často popisováno jako narkostát, kde vláda a občanská společnost nemají sílu vypořádat se s drogovými kartely, které mezi sebou bojují o moc.

Mexiko je tranzitní zemí pro dopravu drog z Jižní a Střední Ameriky do USA, ale distribuují se odsud do celého světa. Nejmocnější kartel Sinaloa působí ve 47 zemích. Zisky jdou do desítek miliard dolarů ročně.

Foto: Jorge Dan Lopez, Reuters

Demonstrace za vyřešení případu zmizelých studentů

Problém umocňuje značná chudoba části společnosti a kultura černého trhu, na kterém si lze koupit úplně všechno. Mexiko rozežírá všudypřítomná korupce.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám