„Jsme absolutně proti mučení,“ ohradili se psychologové James Mitchell a Bruce Jessen ve společném prohlášení. Jenže jak se ukázalo, byli to právě oni, kdo doporučil simulované tonutí (waterboarding), odpírání spánku a další trýznivé metody, aniž měli sebemenší zkušenosti s výslechy.

Oba jsou nyní už spokojenými a velmi dobře zajištěnými důchodci, protože pracovat na výslechových metodách pro CIA byl doslova zlatý důl. Tajná služba jim totiž za poradenství vyplatila dohromady neuvěřitelných 81 miliónů dolarů – kolem 1,8 miliardy korun.

Celý kontrakt zněl dokonce na 180 miliónů dolarů a psychologové si k tomu v roce 2005 založili poradenskou firmu. Ovšem s nástupem Baracka Obamy do Bílého domu v lednu 2009 byl všemu konec.

Mitchell, ve zprávě uváděný pod pseudonymem Grayson Swigert, žije na Floridě a rád sportuje na kajaku, zatímco Jessen alias Hammond Dunbar žije ve Spokanu ve státě Washington, kde se údajně vypracoval na mormonského biskupa. Když se tam však dozvěděli o jeho minulosti, sesadili ho, napsal britský list The Daily Mail.