Policie zasahovala v synagoze hnutí Chabad Lubavič kolem 1.40 místního času (7.40 SEČ). Peters tam vtrhl se slovy: „Chci zabíjet židy.“ Zaútočil na modlícího se Rosenblatta. Podle svědků ho bodl nožem se slovy: „Zabiju tě.“ Pak se pokusil napadnout dalšího studenta ješivy.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Podle svědkyně Medny Notikové se Rosenblatovi nějak podařilo uniknout dalším ranám. „Krev mu pokrývala ramena, prýštila z hlavy. Křičel: Bodl mě.“

Vůz newyorské policie před synagogou

Vůz newyorské policie před synagogou

FOTO: Stephanie Keith, Reuters

Podle dalšího svědka, 25letého Izraelce, Peters hodinu před útokem vešel do budovy a opět ji opustil. „Rozhlížel se kolem sebe, ptal se na nějakou knihu,” řekl svědek, „nepůsobil zase tak šíleně, ale odlišně.”

Synagoga byla po útoku uzavřena

Synagoga byla po útoku uzavřena.

FOTO: Stephanie Keith, Reuters

Tři zasahující policisté útočníka vyzvali, aby zkrvavený nůž zahodil. Ten nejdříve uposlechl a položil ho na židli, ale poté zbraň znovu zvedl a vydal se směrem k policistům. Jeden z nich pak na Peterse vystřelil a zasáhl ho do břicha.

Muž byl za mrtvého prohlášen po převozu do nemocnice Kings County Hospital. Ve stejné nemocnici skončil i pobodaný. Jeho stav se postupně prudce zhoršil do kritického.