"Především platí, že pan náměstek Drulák, stejně jako další zaměstnanci vlády, musí respektovat politiku vlády," řekl novinářům Sobotka ve středu odpoledne místního času.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

"Stejně pečlivě, jako jste poslouchali vy naše projevy, tak já věřím, že stejně pečlivě je poslouchali i vysocí státní úředníci," poznamenal zase se zřejmým odkazem na Druláka Hamáček. Náměstkovo odvolání ale nyní Sobotka nepožaduje.

Petr Drulák je prvním náměstkem ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka

Petr Drulák je prvním náměstkem ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Drulák v minulosti označil havlovské pojetí zahraniční politiky za chybné a škodlivé.

V reakci na premiérova slova ale připustil, že jako úředník na ministerstvu má plnit zadání vlády. „Souhlasím s premiérem, že úředník musí plnit vůli vlády. To je všechno, co k tomu chci říct,” uvedl pro Právo Drulák.

Havlův odkaz i jeho důraz na prosazování lidských práv byly jedním z hlavních akcentů Sobotkovy návštěvy v USA, která ve středu vyvrcholila odhalením Havlovy busty v budově Kongresu. [celá zpráva]

Video

Odhalení busty Václava Havla v Kongresu USA