Zehaf-Bibeau se původně jmenoval Michael Joseph Hall. Vyrostl ve městě Laval severně od Montrealu a studoval na soukromých školách. Jeho matka Susan pracuje ve federálním úřadu pro uprchlíky a imigraci, kde je zástupkyní šéfa imigračního oddělení. S manželem, libyjským podnikatelem Bulgasemem Zehafem se rozvedla, když bylo synovi 17 let.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Michael Zehaf-Bibeau

Michael Zehaf-Bibeau

FOTO: Profimedia.cz

Už jako devatenáctiletý se Zehaf-Bibeau dostal do křížku se zákonem, když způsobil ublížení na zdraví. U soudu v Quebeku má celkem 13 záznamů. V roce 2003 byl stíhán kvůli držení zbraně, o rok později kvůli kvůli držení marihuany a drogy PCP. Většinou vyvázl s podmínkou nebo krátkým trestem. Ten nejdelší – na dva roky s podmínečným odkladem na tři roky – mu soud uložil v roce 2003 za loupež.

Nejasný duševní stav

Po opětovném obvinění v roce 2011 ho zkoumal psychiatr, aby posoudil, zda je duševně způsobilý k tomu, aby stanul před soudem. Odborník usoudil, že může být souzen.

Podle jednoho jeho známého ale nebyl Zehaf-Bibeau psychicky zdráv. Občas se prý projevoval divně. „Říkal, že po něm jde ďábel. Myslím, že musel být psychicky nemocný,“ řekl David Bathurst. Podle něj se na první pohled nezdálo, že by Michael mohl být násilník.

K islámu konvertoval Zehaf-Bibeau, jehož posledním známým bydlištěm byla ubytovna Armády spásy ve Vancouveru, před pár lety. Bathurstovi nedávno řekl, že chce odjet na Blízký východ, aby tam studoval náboženství a arabštinu. Úřady mu však podle serveru The Globe and Mail zakázaly vycestovat, protože se bály, že se přidá k radikálnímu hnutí. Bathurst tvrdí, že se Zehaf-Bibeau znal s mužem, který se vydal do Sýrie, kde se přidal k extremistům z Islámského státu.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Střelba na chodbě kanadského parlamentu

Ve čtvrtek Michael u válečného památníku před kanadským parlamentem postřelil 24letého armádního příslušníka Nathana Cirilla. Ten později následkům zranění podlehl. Zehaf-Bibeau pak pronikl do parlamentu, odkud svědci hlásili desítky vypálených ran.

Svědek popsal, že útočník před parlamentem zastavil jedno auto a jeho řidiče přinutil vystoupit. Pak najel před vchod pro poslance a vnikl dovnitř.

Útočníka zastavil příslušník čestné stráže Kevin Vickers. Zehaf-Bibeau byl na místě mrtvý. Nejméně jeden člen ochranky byl zraněn.