„Když se to rodina dozvěděla, nevěděla si rady. Měli pocit, že pro to, aby Stevea dostali pryč, nemohou nic udělat,“ prohlásil rodinný mluvčí Barak Barfi .

Zástupce bezpečnostní rady USA specializující se na boj proti terorismu se podle něj na Sotloffovy obrátil v květnu. Barfi uvedl, že Sotloffův otec se po jednání celý třásl.

Na schůzce byly podle Yahoo News přítomni také příbuzní tří dalších amerických rukojmí. To potvrdila matka první oběti Jamese Foleyho. „Bylo to odporné. Byli jsme zděšeni z toho, že to řekl. Prostě nám pověděl, že budeme stíháni,“ řekla stanici ABC News Diane Foleyová.

Barfi uvedl, že jen pár hodin po schůzce byl také on sám předvolán na ministerstvo zahraničních věcí, kde mu jeho zástupce dal najevo, že snaha zaplatit teroristům by mohla být kvalifikována jako trestný čin.

Video

Expirované video

Steven Joel Sotloff na videu

Server Yahoo uvedl, že Foleyovi a Sotloffovi chtěli společně vytvořit fond na záchranu jejich synů a chystali se obrátit na veřejnost s žádostí o přispění do něj.

Speciální komando neuspělo

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest se k tomu odmítl vyjádřit. Řekl ale: „Zjistili jsme, že teroristické organizace využívají rukojmí a výkupné jako zásadní zdroj financování, a že vyplacení výkupného jen ohrožuje další Američany, u nichž je ještě větší riziko“.

Video

Expirované video

Vražda Jamese Foleyho

Earnest také podotkl, že se vláda snažila zajatce osvobodit a prezident Barack Obama počátkem léta povolil akci několika desítek příslušníků speciálních sil v Sýrii. Podle mluvčího však vojáci a agenti na místě zjistili, že vězni byli mezitím přemístěni jinam.

Sotloff byl unesen loni v srpnu. Barfi už dříve televizi CNN řekl, že podle jeho informací se ho zmocnili umírnění povstalci, které USA podporují. Ti jej měli prodat sunnitským radikálům, kteří mu na přelomu srpna a září sťali hlavu. [celá zpráva]

Sotloff byl po Foleym druhým zavražděným rukojmím. Tento týden pak radikálové zavraždili britského humanitárního pracovníka Davida Hainese. [celá zpráva]