Navzdory tomu, že k uklidnění emocí vyzval i prezident Barack Obama, došlo podle televize CNN opět ke střetům.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Jednadvacetitisícový Ferguson se už více než týden potýká s násilnými demonstracemi, které vyvolalo zastřelení osmnáctiletého černocha Michaela Browna osmadvacetiletým bělošským strážníkem Darrenem Wilsonem. Na rozdíl od dvou minulých večerů nebyl v noci na dnešek vyhlášen zákaz vycházení. V ulicích byly připraveny desítky policejních těžkooděnců na případné násilnosti.

Demonstrant křičí na příslušníky policie v oblaku slzného plynu během protestů ve Fergusonu v americkém státě Missouri

Demonstrant křičí na příslušníky policie v oblaku slzného plynu během protestů ve Fergusonu v americkém státě Missouri.

FOTO: Lucas Jackson, Reuters

Zprvu pokojný protest podnítil zásah bezpečnostních složek ve chvíli, kdy skupina lidí začala vrhat na policejní kordon předměty, které někteří svědci CNN označili za lahve s vodou. Policisté poté použili kouřové granáty a slzotvorný plyn a vyzvali demonstranty k opuštění ulice.

Demonstranti v ulicích Fergusonu při protestech v reakci na smrt černošského mladíka, kterého při zákroku zastřelil bílý policista.

Demonstranti v ulicích Fergusonu při protestech v reakci na smrt černošského mladíka, kterého při zákroku zastřelil bílý policista.

FOTO: Lucas Jackson, Reuters

K rabování ani střelbě, kterými policie zdůvodňovala zásah v minulých dnech, podle svědků tentokrát nedošlo.

Policisté zatýkají demonstranty během protestů ve Fergusonu.

Policisté zatýkají demonstranty během protestů ve Fergusonu.

FOTO: ČTK/AP

Prezident Obama v pondělí vyzval k uklidnění emocí a zároveň oznámil, že do Fergusonu vysílá ministra spravedlnosti Erika Holdera, aby dohlédl na spravedlivé vyšetření incidentu. Na předměstí St. Louis dorazí ministr ve středu. Na případu již podle médií pracuje několik desítek agentů FBI.

Video

Policie zasahovala proti demonstrantům ve Fergusonu i minulý týden. Zdroj: Reuters

Pitva prokázala, že byl mladík zastřelen šesti ranami, z nichž dvě ho zasáhly do hlavy. Rodiče si však vyžádali další pitvu, která má určit, v jaké pozici vůči policistovi se v době střelby nacházel. Policista Wilson, který je na nařízené placené dovolené a Brownovi rodiče požadují jeho zadržení, se zatím médiím k incidentu nevyjádřil.