„Nepošleme americké vojáky zpět do boje v Iráku,“ prohlásil Obama a dodal, že v zemi nemůže žádná „krátkodobá vojenská akce uspět“.

Bagdád ale podle něj může počítat s podporou USA. O konkrétních krocích rozhodne Obama teprve během víkendu. Uvedl, že příslušné návrhy už od svých bezpečnostních poradců dostal.

Obama apeloval na irácké předáky, aby usilovali o celonárodní dohodu vedoucí k překonání sektářských rozdílů. „Toto by měl být budíček. My to za ně neuděláme,“ prohlásil americký prezident a zkritizoval vládu premiéra Núrího Málikího za to, že problémy dlouhodobě neřešil. „Nenecháme se zatáhnout zpět do situace, kdy se drží poklop, dokud tam jsme, ale jakmile odejdeme, tak se to nechá dojít takto daleko,“ uvedl.

ČTĚTE TAKÉ
Dohoda v Sýrii uvolnila radikálům ruce pro obsazování Iráku
Proti džihádistům v Iráku zasáhne Írán, USA nemají nic proti
Opusťte Irák, vyzvalo Čechy ministerstvo zahraničí

Obama upozornil, že o hrozbě ze strany organizace Islámský stát v Iráku a v Levantě, která operuje také v Sýrii a nyní hrozí útokem na Bagdád, věděla irácká vláda delší dobu a USA kvůli tomu v posledním roce navýšily svoji pomoc. Potvrdil, že Bagdád může nadále s pomocí Washingtonu i jeho spojenců počítat. „V konečném důsledku je to však na Iráčanech,“ poznamenal.

Doplnil, že v Iráku a Sýrii mír nebude bez „intenzivní diplomacie“ v širším regionu. „Je to regionální a dlouhodobý problém,“ podotkl Obama.