Jednapadesátiletý Eric Cantor, který ve sněmovně působí 13 let a byl považován za nástupce šéfa komory Erika Bohnera, si byl podle serveru The Washington Post tak jistý svým vítězstvím, že v úterý ráno v kavárně u Kapitolu v klidu debatoval se sponzory a lobbisty.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Večer už bylo jisté, že prohrál. Porazil jej relativně neznámý profesor ekonomie z Ashlandu David Brat.

„Byl to operní pád. Rychlý, hluboký a zcela překvapivý,“ komentoval výsledek Washington Post a dodal, že americká historie zná jen pár podobných případů.

Eric Cantor

Eric Cantor

FOTO: Jonathan Ernst, Reuters

Závratný rozdíl byl už jen ve financích, které kandidáti dali na kampaň. Brat utratil jen zhruba 122 tisíc dolarů (2,5 miliónu korun), Cantor pět miliónů dolarů (101 miliónů korun).

Akademik Brat uspěl se svojí kritikou Cantorovy podpory reformy přistěhovalecké politiky i zvýšení dluhového stropu USA. V boji o křeslo ve Sněmovně reprezentantů se utká s demokratem Jackem Trammellem, který učí na stejné škole jako on.

Jak informoval server Business Insider, podle některých hlasů v Kongresu je ale už nyní reformní zákon o přistěhovalcích odepsaný, jelikož ztratil jednoho ze svých klíčových podporovatelů. Vláda prezidenta Baracka Obamy mimo jiné usiluje o to, aby mohli občanství získat přistěhovalci, kteří už v USA žijí, i když nelegálně.