Lewinská se v článku textu označila za první mediální oběť internetové éry, jejíž jméno se od aféry objevuje v médiích všeho druhu většinou v negativních souvislostech, o což se prý zasloužila především kampaň ze strany Clintona i jeho soupeřů. Sama se prý nyní k aféře vyjádřila proto, aby ”pomohla druhým v nejčernějších chvílích jejich ponižování”.

„Osobně hluboce lituji toho, co se stalo mezi mnou a prezidentem Clintonem,” píše čtyřicetiletá Lewinská, které v době milostného poměru bylo 22 let.

Monica Lewinská

Monica Lewinská

FOTO: Profimedia.cz

„Jistěže mě můj šéf využil, ale vždycky si budu pevně stát za tím, že to byl oboustranný vztah,“ uvedla na obranu aféry. Horší chvilky ale přišly poté, co vztah po několika letech vyplul na povrch a prezidentovi lidé se ji pokoušeli zdiskreditovat, zatímco jeho oponenti ji chtěli využít jako zbraň proti němu. „Jakékoli 'zneužití' přišlo až poté, když ze mě udělali obětního beránka ve snaze ochránit jeho mocenskou pozici,” napsala Lewinská.

Aféra s Lewinskou vyplula na povrch začátkem roku 1998 téměř dva roky poté, co Lewinská svou stáž v Bílém domě ukončila. Na světlo ji vynesla její známá. Skandál vyústil v ústavní žalobu vůči Clintonovi, jenž jako druhý prezident v dějinách USA čelil odvolání v impeachmentu.

Někdejší americký prezident Bill Clinton

Někdejší americký prezident Bill Clinton

FOTO: Jo Yong-Hak, Reuters

Clinton během vyšetřování poměr s Lewinskou popíral. Sněmovna reprezentantů podala ústavní žalobu kvůli jeho křivopřísežnictví a maření spravedlnosti. Senát ji v únoru 1999 zamítl a Clinton se ve funkci udržel. Poslední den svého mandátu ve funkci prezidenta se však přiznal, že v kauze lživě svědčil. Byl potrestán pouze symbolicky pětiletým zákazem právní praxe v Arkansasu a pokutou 25 000 dolarů.

Causa Lewinská se může do popředí mediálního zájmu dostat v blízké budoucnosti znovu, pokud se Clintonova manželka Hillary rozhodne kandidovat v prezidentských volbách, které se v USA konají za dva a půl roku. Republikáni se již nechali slyšet, že chtějí aféru použít v kampani proti ní.