Rozsáhlý bouřkový systém doprovázený tornády se v neděli večer místního času přehnal centrální a jižní částí Spojených států. V obci Quapaw v Oklahomě tornádo usmrtilo nejméně jednoho člověka, podle některých zpráv dva lidi. V Arkansasu zemřelo 16 osob, všechny na předměstích města Little Rock.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Svědek natočil tornádo také nedaleko Joplinu v Missouri

Starosta města Vilonia Jamkes Firestone uvedl: „Ani se nemůžu po hlavní ulici dostat do středu města. Zkouším si najít cestu přes popadané stromy a stržené dráty elektrického vedení. Vidím značné škody. Vypadá to hodně zle.“

Následky řádění tornáda ve městě Mayflower v Arkansasu

Následky řádění tornáda ve městě Mayflower v Arkansasu.

FOTO: ČTK/AP

Rozsáhlé škody tornádo napáchalo také v arkansaském městě Mayflower, kde jsou na ulicích převrácená a rozbitá auta i zničené budovy. Zavřena je kvůli troskám i dálnice I40.

Následky řádění tornáda ve městě Mayflower v americkém Arkansasu

Následky řádění tornáda ve městě Mayflower v americkém Arkansasu

FOTO: ČTK/AP

V oklahomském Quapaw, ve kterém žije 900 obyvatel, způsobilo tornádo obrovské škody. „Vypadá to, že polovina města je velmi poškozena, stejně tak i hasičská základna,” uvedl Joe Dan Morgan z místního úřadu pro mimořádné situace. Šest lidí je se zraněními v nemocnici, potvrdila mluvčí zdravotnického zařízení Kristie Wallaceová. Desítky tisíc obyvatel se rovněž ocitly bez elektrického proudu.

Tornádo řádilo ve městě Mayflower v Arkansasu

Tornádo řádilo ve městě Mayflower v Arkansasu.

FOTO: Twisterchasers, Reuters