„Pokud neuvidíme ani náznak možnosti pokročit a vyřešit tuto záležitost, přijde série velmi závažných kroků v Evropě i tady,“ prohlásil Kerry během senátního jednání o rozpočtu jeho resortu pro příští rok.

Ministr doufá, že takový scénář nenastane a USA nebudou přijímat sankce. Věří v dohodu se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, s nímž se sejde v pátek v Londýně.

Telefonicky spolu mluvili už ve čtvrtek. Podle Kerryho probírali „ruské a americké návrhy na normalizování atmosféry a ustavení občanského klidu“ na Ukrajině.

Západ hrozí sankcemi

Spojené státy opakovaně odmítají ruské vměšování na Krymu a podporují novou vládu na Ukrajině. Prezident Barack Obama už dříve řekl, že referendum o připojení k Rusku, které krymská samospráva vyhlásila jednostranně, by představovalo porušení mezinárodního práva. [celá zpráva]

Podobně prezident hovořil ve čtvrtek, když v Bílém domě přijal ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka. [celá zpráva]

USA i EU hrozí Rusku sankcemi. Unie už zastavila jednání s Ruskem o vzájemném obchodu a vízech. [celá zpráva]

Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek Moskvu varovala, že jí hrozí „obrovská“ politická a ekonomická škoda, pokud nepřehodnotí svůj postup vůči Ukrajině, jehož územní celistvost narušuje.