Zřítily se dva domy v ulici Park Avenue poblíž křižovatky s Východní 116. V jednom byla opravna klavírů, nad kterou byly byty. V druhém domě sídlila církev.

Mezi zraněnými jsou čtyři děti, jedno je zraněné vážně. Počet zraněných vzrostl poté, co se ukázalo, že v jednom domě se sešli věřící. Sloužil jako modlitebna.

Závěr na trosky spadlého domu v Harlemu

Záběr na trosky spadlého domu v Harlemu

FOTO: ČTK/AP

Hasiči přijali telefonát o pádu budovy a s ním souvisejícím požáru v 9:31 místního času (14:31 SEČ).

„Byl jsem doma, lehl jsem si a uslyšel jsem mohutnou explozi. Vyšel jsem ven, podíval se a dům byl pryč,” řekl Mack Mayor, který bydlí ve vedlejším domě.

Newyorští hasiči zasahují u požáru spadlého domu

Newyorští hasiči zasahují u požáru spadlého domu.

FOTO: ČTK/AP

Na místě zasahuje několik sanitek a přes 250 hasičů ze 40 jednotek. Ve vzduchu jsou vrtulníky a bezpilotní letadlo, které zjišťuje škody. Dorazila i policie s pyrotechnikem, ačkoli nebylo podezření na atentát.

Příčina pádu budov zatím není známa, ale spekuluje se o výbuchu plynu. Majitelka kaple Carmen Vargas-Rosová řekla, že v ní byl už v úterý večer cítit plyn. Kontaktovala proto dodavatele plynu. Dodala, že postrádá čtyři lidi, kteří v domě bydleli, ženu s nemocným synem a mladý pár.

Newyorští hasiči zasahují v Harlemu u spadlého domu.

Newyorští hasiči zasahují v Harlemu u spadlého domu.

FOTO: ČTK/AP

Kvůli plynu volal v 9:13 i jeden z obyvatel, ale myslel si, že pach jde zvenku. Distributor plynu Con Edison vyslal v 9:15 do oblasti dva týmy, ale přijely až po explozi.

Kouř stoupající z místa, kde hoří spadlý dům v Harlemu.

Kouř stoupající z místa v Harlemu, kde hoří spadlý dům.

FOTO: ČTK/AP

Kvůli explozi byl přerušen provoz metra i několika autobusových linek.