Třiapadesátiletý Dennis McGuire dostal ve smrtící injekci kombinaci léku proti bolesti hydromorfonu a midazolamu, který se v medicíně používá jako sedativum. Jeho obhájci se na poslední chvíli snažili zvrátit verdikt s námitkou, že dosud nevyzkoušená metoda vystavuje jejich klienta riziku velkých bolestí a dušení, které se mohou dostavit před ztrátou vědomí a smrtí.

Neuspěli však a odsouzenec během přibližně 15 minut od aplikace smrtící látky do okamžiku smrti podle agentury AP několikrát hlasitě oddychoval a vydával chrčivé zvuky.

Jedna z nejdelších poprav

Podle soudce Gregoryho Frosta si soud nebyl zcela jist, že smrt bude bezbolestná a že poprava proběhne úplně bez problémů. McGuire, který podle lékařů již pět let trpěl dýchacími obtížemi, však prý soudce nepřesvědčil o existenci podstatného rizika, že bude trpět velkými bolestmi.

Šlo o jednu z nejdéle trvajících poprav od chvíle, kdy Ohio v roce 1999 znovu zavedlo trest smrti.

Ohio stejně jako několik dalších amerických států dosud při popravách používalo barbiturát pentobarbital, který řada jeho výrobců z etických důvodů odmítá poskytovat pro účely poprav. Export smrtících látek blokuje zejména Evropská unie, která s trestem smrti nesouhlasí.

McGuire byl odsouzen za znásilnění a smrt těhotné Joy Stewartové, jejíž tělo v roce 1989 našli náhodní turisté v lese v západním Ohiu.