„Neviním je, že mě nenávidí,“ prohlásil třiačtyřicetiletý David Kwiatkowski na nenávistnou reakci stran svých obětí a jejich příbuzných. „Sám se nenávidím,“ doplnil. Za své jednání se před soudem omluvil. Vysvětlil, že byl závislý na lécích i alkoholu.

Kwiatkowski v průběhu let pracoval pro 18 nemocnic napříč státy. Naposledy ho do služby před dvěma lety přijala nemocnice v hampshirském Exeteru, i přesto, že ho už z nejméně čtyř předchozích zaměstnání propustili kvůli podezření ze závislosti na návykových látkách a z krádeží.

Jeden člověk v souvislosti s nákazou zemřel

Na to, že v nemocnici krade utišující látky a v injekčních stříkačkách je nahrazuje vlastními slinami, se přišlo loni a zdravotník byl zatčen. Od té doby žloutenku C diagnostikovali 46 lidem ze čtyř amerických států - New Hampshire, Marylandu, Kansasu a Pensylvánie.

Soud ho shledal vinným v 16 bodech obžaloby už v letos v srpnu. Dva body se týkaly úmrtí jednoho člověka, při němž sehrála nákaza významnou roli.

Hepatitida typu C se přenáší hlavně krví a ve třech čtvrtinách případů se stává chronickou. Vede k životu ohrožujícímu zánětu jater.