Letoun mířil na leteckou základnu McConnell, vzdálenou od Jabary zhruba 14 kilometrů na jih. Dispečer z vojenského letiště dal posádce povolení k přistání, ta ale s velkým nákladním letadlem přistála omylem jinde.

Zjistil to letový kontrolor na základně a posádku upozornil. Jeden z pilotů pak řekl do vysílačky: „Áá, ano, pane, přistáli jsme na tom druhém letišti.“ Posádka se ale domnívala, že je na letišti Beech Field, než se přesvědčila, kde je opravdu.

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Letoun se pak na dráze otočil, nato ale piloti motory vypnuli. Místní dráha je totiž zhruba o 300 metrů kratší, než by stačilo dreamlifteru ke vzletu, uvedla stanice KCHW s tím, že letoun potřebuje dráhu o délce nejméně 2800 metrů.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Boeing přistál na špatném letišti

Začalo se mluvit o odtažení stroje z letiště, které má jedinou dráhu a nemá kontrolní věž. Na druhý den ale experti posoudili veškeré okolnosti a rozhodli se dát povolení k odletu. „Ujistili nás, že všechno propočítali, a letadlo při své nynější hmotnosti může za daných podmínek bezpečně odletět,” citovala agentura Reuters představitele leteckého úřadu ve Wichitě Brada Christophera.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Obří Boeing 747 Dreamlifter na letišti Jabara

V poledne místního času nakonec boeing skutečně odletěl.

Neletěli tam poprvé

Podle stanice KCHW přitom piloti nebyli žádní nováčci a na základně v uplynulých třech letech přistávali nejméně 26krát.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Obří Boeing 747 Dreamlifter

Dreamlifter 747 je verzí 747-400. Podle firmy Boeing se jedná o kapacitně největší dopravní letadlo na světě. Nákladový prostor má 1840 metrů krychlových.

Letoun mimo jiné přepravuje i díly Boeingu 787 Dreamliner. Ten je označován za nejmodernější letadlo na světě. Připravuje se jeho modernizovaná verze 787-9. Nedávno byla poprvé otestována ve vzduchu. [celá zpráva]

Boeing 747 Dreamlifter na letišti Jabara

Boeing 747 Dreamlifter na letišti Jabara

FOTO: ČTK/AP

Boeing 747 Dreamlifter
Délka – 71,68 metru
Rozpětí křídel – 64,4 metru
Letová rychlost – 878 km/h
Dolet – 7800 kilometrů
Maximální hmotnost – 364 235 kilogramů
Zdroj: Wikipedia