Zpráva, která vznikala dva roky, uvádí, že zdravotníci a lékaři pracující pro ozbrojené síly nejen pomáhali vymýšlet způsoby výslechů, které měly zlomit zadržené, ale přímo se podíleli na jejich „mučení, krutostech i nelidském a degradujícím zacházení“.

Pode zprávy začalo k těmto praktikám a podílu zdravotníků docházet od 11. září 2001 v amerických věznicích v Afghánistánu, na základně v Guantánamu a v tajných věznicích CIA rozmístěných po světě.

Spoluautor zprávy Leonard Rubenstein ze Školy veřejného zdraví Johnse Hopkinse a Bloomberga řekl BBC, že zpráva odhalila „dědictví mučení a zneužívání vězňů zdravotníky na Guantánamu i jinde“.

Pokřivená praxe pokračuje

„Zjistili jsme, že na ministerstvu obrany a v CIA změnili jádro etických standardů tak, že profesionální zdravotníci se podíleli na zneužívání zadržených. Toto pokřivení stále existuje,“ dodal Rubenstein s tím, že jde mimo jiné o nucenou výživu zadržených.

„Jedním je užití lékařů při nucené výživě zadržených a použití donucovacích židlí, které porušují etické principy Mezinárodní federace zdravotníků a amerických profesních zdravotnických organizací,“ řekl Rubenstein. Podezřelí na Guantánamu, kteří vyhlásili hladovku, byli nuceně vyživováni, což už dříve přiznal Pentagon.

 

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Yahoo Maps

Dalším případem je podle spoluautora zprávy účast při výsleších, kdy profesionální zdravotníci zjišťují slabiny, které mohou vyslýchající využít.

Námitky CIA a obrany

Zpráva v závěru vyzývá zpravodajský výbor amerického Senátu, aby plně vyšetřil tyto praktiky. Mluvčí oddělení CIA pro styk s veřejností Dean Boyd ale uvedl, že zpráva obsahuje „vážné nepřesnosti a chybné závěry“. Dodal, že CIA už nemá nikoho ve vazbě a že Obama ukončil program zadržování a vyslýchání podezřelých z terorismu v roce 2009. Současně jim dal milost před stíháním, protože jednali v dobré víře. [celá zpráva]

Mluvčí Pentagonu Todd Breasseate dodal, že žádný z autorů neměl přístup k vězňům, jejich zdravotnickým záznamům a procedurám na Guantánamu. Podle něj pracovali v táboře na základně Guantánamo mezi zdravotníky pouze naprostí profesionálové.

Už v roce 2009 ale Mezinárodní výbor červeného kříže uvedl, že zdravotníci byli přítomni u mučení a monitorovali stav vyslýchaných, aby byla použitá technika výslechu včas přerušena. [celá zpráva]

O asistenci lékařů při mučení mluvila v roce 2009 i Americká nevládní organizace Lékaři pro lidská práva (PHR). [celá zpráva]