Obama v rozhovoru pro televizi ABC News odmítl specifikovat, kolik toho o práci zpravodajců věděl. „My jim udáváme směr,“ řekl a dodal: „V posledních letech ale pozorujeme rozvoj jejich možností, a proto teď iniciuji revizi, abychom zajistili, že nebudou nezbytně dělat všechno, co jsou schopni dělat,“ řekl Obama.

Podle nejmenovaného zdroje z Bílého domu prezident uvažuje o zákazu odposlouchávat státníky spřátelených zemí. Obamův mluvčí Jay Carney uvedl jen, že americká vláda „shledává potřebu dalších omezení při sběru a využívání informací“.

Řádné prošetření tajených aktivit slíbil senátní výbor pro kontrolu zpravodajských služeb. Podle jeho předsedkyně, demokratky Dianne Feinsteinové, senátoři o aktivitách NSA, které vyvolaly v Evropě pobouření, nevěděli. „K shromažďování informací o předácích amerických spojenců včetně Francie, Španělska, Mexika a Německa prohlašuji jednoznačně, že jsem naprosto proti,“ řekl Feinsteinová.

Pochybuje i o tom, že o odposlouchávání evropských partnerů věděl prezident. V takovém případě to ale je „velký problém“, že Obama nebyl o monitorování spřátelených „prezidentů a premiérů“ informován.

V úterý stanou na půdě Sněmovny reprezentantů šéfové NSA, aby odpověděli na dotazy zákonodárců.