Venezuela už dříve s poskytnutím azylu Američanovi obviněnému ze špionáže v zásadě souhlasila, ale oficiální rozhodnutí učinila až nyní. "Rozhodl jsem se poskytnout humanitární azyl mladému Američanovi Edwardu Snowdenovi, aby mohl přijít do vlasti (Simóna) Bolívara a (Huga) Cháveze a žít mimo dosah imperiální severoamerické perzekuce," prohlásil levicový prezident v pátek při příležitosti oslav venezuelské nezávislosti.

Také další latinskoamerická země, Nikaragua, obdržela žádost bývalého technického konzultanta amerických tajných služeb Edwarda Snowdena o azyl a je připravena mu vyhovět, "pokud to okolnosti dovolí". Prohlásil to v pátek podle tiskových agentur nikaragujský prezident Daniel Ortega.

"Uznáváme a ctíme právo na azyl a je zřejmé, že pokud to okolnosti dovolí, přijmeme Snowdena s velkou radostí a udělíme mu tady v Nikaragui azyl," citovala socialistického prezidenta agentura AFP.

Zřejmě je na ruském letišti

Třicetiletý Snowden, který prozradil informace o amerických sledovacích programech a nyní se zřejmě ukrývá v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremeťjevo, tento týden se žádostí o azyl oslovil přes 20 zemí. Některé země už prosbu odmítly, další ji ani nemohou vyřídit, protože je nutné ji podat na jejich území. [celá zpráva]

V současnosti je Snowden bez cestovních dokladů, když mu je Spojené státy zrušily. Američan vyzradil podrobnosti o utajovaném programu americké vlády Prism, jehož součástí je sledování internetové a telefonické komunikace v zahraničí. Ministerstvo spravedlnosti USA ho obvinilo ze špionáže a krádeže úředních dokumentů.
Tento týden muselo ve Vídni neplánovaně přistát letadlo bolivijského prezidenta Eva Moralese vracejícího se z Moskvy, očividně kvůli podezření, že je Američan na palubě.