„Je to úžasné. Neplánovala jsem to. Je to neskutečné. Nenašla jsem ho jen tak hned, byly to roky pokusů,“ popsala pátrání dnes 36letá Joselyn Martinezová, jíž bylo v době vraždy teprve devět roků.

Dodala, že nikomu z blízkých o své snaze neřekla. „Nechtěla jsem, aby si lidi mysleli, že jsem se zbláznila,“ vysvětlila.

Spokojili se s vrahovým stíháním jinde

Justo Santos byl sice od počátku hlavním podezřelým, přesto se mu po vraždě z listopadu 1986 podařilo z USA uprchnout do Dominikánské republiky. Později se do Spojených států vrátil, ale zatčen nebyl, protože policie o něj přestala mít zájem. Santos totiž zhruba po dvou letech v Dominikánské republice skončil ve vězení a americkým vyšetřovatelům to stačilo.

S vraždou však odsouzení nesouviselo a muž byl za necelý rok zase na svobodě.

Pátrací akce za 280 dolarů

Martinezová začala s pátráním po vrahovi před sedmi lety s nástupem sociálních sítí, které usnadňují hledání lidí. Prozkoumávala při něm jen občasně internet, přičemž někdy využila různých placených serverů na vyhledávání soukromých dat a adres. „Bylo to úplně náhodné hledání,“ popsala s tím, že všeho všudy ji kromě času pátrání stálo jen 280 dolarů (zhruba 5400 korun).

Nakonec přišla na to, že Santos žije na Floridě a upozornila na něj policii.

Santos se podle AP po svém zatčení v Miami k vraždě přiznal a souhlasil i se svým vydáním do New Yorku.

„Teď je to na nich. Já jsem prostě jen cítila, že to musím pro svého otce udělat,“ podotkla Martinezová.