"Shodli jsme se na tom, že - abychom usnadnili tento proces (stažení vojsk) - by bylo užitečné uspořádat v příštím roce summit NATO," poznamenal Obama. Ten bude o "závěrečné kapitole" operací v Afghánistánu, které začaly na podzim 2001 v odvetě za teroristické útoky na USA z 11. září.

Se svým hostem jednal také o "opatřeních, která můžeme podniknout po roce 2014, aby afghánské síly byly schopné efektivně kontrolovat hranice země a aby členské země NATO si mohly být jisty, že se Afghánistán nestane v budoucnu základnou pro teroristy".

I šéf NATO vyjádřil připravenost k "dlouhodobému partnerství" s Kábulem. Za cíl označil "Afghánistán, který se může udržet sám, ale nikoliv osamocen". Rasmussen dodal, že bojové jednotky NATO se vrátí domů do konce roku 2014, ale NATO současně připravuje výcvikovou misi, které bude v zemi působit od roku 2015. Bude však mnohem menší.

Barack Obama

Barack Obama naslouchá generálnímu tajemníkovi NATO

FOTO: Kevin Lamarque, Reuters

Američané chtějí zachovat v zemi několik - údajně devět - bojových základen. Dosud ale jednají s Kábulem o choulostivé otázce právní imunity amerických vojáků. Kolik by jich v zemi mělo zůstat i po roce 2014, ještě nebylo oznámeno.

Termín stažení vojáků z Afghánistánu do konce roku 2014 je už staršího data. Zatím však nebyly zveřejněny podrobnosti k jeho realizaci. Mnohé země působící v mezinárodních silách však už své jednotky z Afghánistánu stáhly. Čeští vojáci tam nadále slouží.