„Naše nejhorší obavy se naplňují. Doufáme, že se naše varování dostalo ke všem. Je to ale obydlená oblast a my se bojíme, že ke každému se náš vzkaz nedostal,“ řekl stanici CNN Bill Bunting z Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA).

Trosky nemocnice v Mooru v Oklahomě po úderu mohutného tornáda

Trosky nemocnice v Moore v Oklahomě po úderu mohutného tornáda

FOTO: ČTK/AP

„Znělo to jako nákladní vlak. Úplně vám to ucpe uši, neslyšíte nic než tornádo,“ popsala stanici KFOR svědkyně, která se s dalšími uchýlila do úkrytu, když slyšela, že se větrný vír blíží. „Začalo to lomcovat s klikou, pak stěny krytu popraskaly,“ doplnila další žena.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Časosběrný záznam tornáda v Oklahomě

„Všechno lítalo vzduchem, i koně. Je to nepopsatelné,“ uvedl farmář z města Moore Lando Hite.

Škola zmizela

Jiný muž z Moore popsal, jak tornádo srovnalo se zemí místní základní školu. „Nějaká paní na ulici křičela, že to zasáhlo školu. Tak jsem tam vyrazil. Ta škola byla prakticky fuč,“ řekl. „Spolu s dalšími lidmi jsme z trosek vytáhli učitelku. Ležela na třech dětech. Dětem nic nebylo, ona byla ošklivě zraněná,“ doplnil.

S automobily zaparkovanými před nemocnicí v oklahomském Mooru si tornádo pohrálo jako s angličáky

S automobily zaparkovanými před nemocnicí v oklahomském Moore si tornádo pohrálo jako s angličáky.

FOTO: ČTK/AP

„Je to hrozné, ale ještě to neskončilo,“ varoval meteorolog Bunting. Americký středozápad podle něj čekají další bouře. Dva životy si v Oklahomě vyžádaly už v neděli. „Bouře budou pokračovat a budou vznikat další tornáda,“ varoval Bunting. Dodal, že se očekávají i krupobití, přičemž by kroupy mohly být velikosti baseballového míčku.

Letecké záběry ukazují ničivou sílu tornáda, které se přehnalo Oklahomou.

Letecké záběry ukazují ničivou sílu tornáda, které se přehnalo Oklahomou.

FOTO: ČTK/AP