Ačkoli by se mohlo zdát, že se zatčením Carnajeva to podstatné skončilo, nejdůležitější okolnosti případu jsou stále otázkou. „Proč se tihle mladí muži, kteří zde vyrůstali a studovali jako součást naší společnosti a naší země, uchýlili k takovému násilí? Jak ty útoky plánovali a provedli? Pomáhal jim někdo?“ tázal se například americký prezident Barack Obama. Podle něj rodiny pozůstalých po obětech atentátu žádají odpovědi.

ČTĚTE TAKÉ
Mladík podezřelý z útoků v Bostonu se skrýval ve člunu, byl celý od krve

Džochar Carnajev s bratrem Tamerlanem, který zahynul po přestřelce s policií, jsou podezřelí z nastražení náloží, které usmrtily tři osoby, zabití člena ochranky a dalších zločinů.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Lidé oslavují v ulicích Bostonu dopadení Carnajeva

Zdroj: Reuters

Pokud bude zdravotní stav mladšího Carnajeva uspokojivý, mohl by jít před soudce ještě v sobotu. „Za normálních okolností by člověk zatčený v pátek šel k soudu až v pondělí, ovšem za těchto zvláštních podmínek se tak může stát už v sobotu,“ řekl CNN analytik Jeffrey Toobin.

„Na kauci propuštěn samozřejmě nebude,“ dodal. Podle něj bude do třiceti dnů stanoveno předběžné slyšení. „A tehdy případ začne,“ uvedl.

"Nepřátelský bojovník"

Podle zdroje z amerického ministerstva spravedlnosti, citovaného CNN, jež neuvedla s ohledem na požadavek anonymity jeho jméno, bude Carnajev zasluhovat zvláštní zacházení. Zájem veřejné bezpečnosti podle zdroje vyžaduje, aby vyšetřovatelé mohli Carnajeva vyslechnout ještě předtím, než by mu mohly být sděleny jeho práva (tzv. práva Miranda), jak vyžaduje za normálních okolností zákon. Podle něj má každý podezřelý právo nevypovídat a může dostat právní pomoc.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Zásah proti podezřelému atentátníkovi

Zdroj: Reuters

Podle senátorů Johna MCaina a Lindseye Grahama je tento případ odlišný. Oba senátoři požadují, aby byl Carnajevovi udělen status tzv. nepřátelského bojovníka, který se používá, pokud jsou země ve válečném stavu.

„Teď, když je ve vazbě, poslední, co bychom chtěli, je, aby nevypovídal. Kvůli zpravodajským službám je absolutně nutné, aby byl vyslechnut. Z hlediska válečného práva jej můžeme držet jako nepřátelského bojovníka, jemuž nenáleží práva Miranda ani právník,“ nechali se slyšet senátoři.

Profesor Alan Dershowitz, prominentní právník oslovený CNN, je však striktně proti. „Nemožné. Není možné, aby se s americkým občanem, který spáchá zločin na americké půdě v Bostonu, zacházelo jako s nepřátelským bojovníkem. Nikdy se to nestane, bylo by to úplné ignorování zákona,“ uvedl.

Carnajev je ve vážném zdravotním stavu v přísně střežené nemocnici v Bostonu. Nebyl zatím obviněn. Rozhodující bude, zda se dostane před státní, nebo federální soud. Podle Dershowitze může fakt, ke kterému soudu bude přidělen, rozhodnout o jeho životě či smrti. Legislativa v Massachusetts totiž na rozdíl od té federální nezná trest smrti.