„Výbuch zasáhl okolní domy do vzdálenosti pěti bloků,“ popsal starosta Westu Tommy Muska. „Něco takového jsem nikdy nezažil. Bylo to, jako když vybuchne atomová bomba,“ dodal.

„Bylo to masivní, intenzivní,“ potvrdil Tommy Alford, který pracuje v obchodě vzdáleném téměř pět kilometrů od místa výbuchu. Explozi ale slyšeli lidé až 70 kilometrů od továrny.

Obyvatelstvo městečka West tvoří ze tří čtvrtin potomci českých přistěhovalců. [celá zpráva]

Následky výbuchu ve Westu

Následky výbuchu ve Westu

FOTO: Mike Stone, Reuters

Následky výbuchu v továrně ve Westu

Následky výbuchu v továrně ve Westu

FOTO: Mike Stone , Reuters

Exploze nastaly krátce před 20. hodinou místního času (po půlnoci SEČ). Místní nemocnice hlásí příjem desítek zraněných. Někteří mají jen pohmožděniny a šrámy, jiní zlomené končetiny, zranění dalších jsou však vážná.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Výbuch v továrně na hnojiva natočil svědek z auta

Úřady upozornily, že si nehoda zřejmě vyžádala mrtvé, odmítly ale spekulovat, kolik je obětí. Varovaly však, že jich může být až 70. Podle televize CNN zemřeli nejméně tři lidé a záchranáři evakuovali půlku městečka.

Záchranáři evakuovali seniory z domova poškozeného výbuchem.

Záchranáři evakuovali seniory z domova poškozeného výbuchem.

FOTO: Rod Aydelotte, ČTK/AP

„Znělo to jako tři bomby explodující v krátkém rozmezí,“ popsala pro stanici KWTX-TV svědkyně Lydia Zimmermanová, která žije 20 kilometrů od továrny.

„Bylo to jako stát uprostřed tornáda. Všechno lítalo vzduchem. Vybilo mi to přední sklo v autě. Bylo to, jako by se zatřásla země,“ doplnila pro agenturu AP Debby Maraková, která v době výbuchu projížděla v blízkosti továrny.

Sloup kouře stoupá z továrny v texaském Westu.

Sloup kouře stoupá z továrny v texaském Westu.

FOTO: Andy Bartee, ČTK/AP

Na místě jsou všechny složky záchranného systému, na 700 záchranářů podporují dvě desítky vrtulníků. Záchranáři se ale nemůžou k továrně, která je stále v plamenech, přiblížit kvůli toxickým zplodinám.

Muž příhlíží hasičům, kteří likvidují požár obydlí po výbuchu v továrně v Texasu.

Muž přihlíží hasičům, kteří likvidují požár obydlí po výbuchu v továrně v Texasu.

FOTO: ČTK/AP

„Záchranné práce budou pokračovat celou noc,“ prohlásil zástupce místní správy. Lepší představu o škodách budou mít úřady až s rozedněním, upozornil.

Záchranářům dělá těžkou hlavu avizovaná noční změna větru. Stanice CNN poznamenala, že se továrna sice nachází na okraji městečka, ale obytná zóna je nedaleko. Záchranáři proto preventivně evakuují širší okolí. Obávají se také možného druhého výbuchu.

Texas - West

Texas - West

FOTO: Jan Kočvara, Yahoo Maps