Bostonská organizace na ochranu lidských práv v listopadu 2011 předložila vedení OSN petici, v níž jménem 5000 Haiťanů požadovala 100 000 dolarů pro pozůstalé po obětech a nejméně 50 000 dolarů pro přeživší pacienty. Bostonský Institut pro spravedlnost a demokracii na Haiti (IJDH) přitom vycházel ze závěrů odborníků, že choleru na Haiti přinesli nepálští příslušníci mezinárodních mírových sil. K rozšíření nemoci pak přispělo ničivé zemětřesení z ledna 2010, po kterém se kvůli zničené infrastruktuře zárodky cholery snadno rozšířily.

Onemocnělo téměř půl miliónu lidí. Agentura AP v této souvislosti připomněla, že polovina z desetimiliónové populace Haiti nemá koupelnu a přístup k hygieně je prý nejhorší na západní polokouli.

Nesirky řekl, že OSN shledala požadavek na vyplacení kompenzací jako nepřijatelný. Spojené národy se přitom podle agentury Reuters odvolávají na část Úmluvy o výsadách a imunitách Organizace spojených národů, hovořící o vyřizování sporů, v nichž jsou mimo jiné účastni činitelé OSN, kteří mají z titulu tohoto svého postavení imunitu.

IJDH podle agentury Reuters uvedla, že ji rozhodnutí Spojených národů zklamalo. S případem prý nyní půjde k soudu na Haiti, či v USA nebo v Evropě.