NASA potvrdila, že úspěšný vrt je pro ni předělem v dějinách planetárních výzkumů. „Je to ten největší milník pro tým Curiosity od přistání na Marsu loni v srpnu,“ řekl šéf výzkumu mise John Grotizinger.

Curiosity získala prostřednictvím své 2,2 metru dlouhé robotické paže půdní vzorek z vrtu hlubokého šest centimetrů. Vrtala v prohlubině u marsovského rovníku, nazvané Galeův kráter. Získaný vzorek byl pojmenován John Klein podle člena projektu, který předloni zemřel.

Vrtání předcházela pečlivá příprava

Curiosity na Marsu zjišťuje, zda tam v minulosti nebyl život, a rozbor hornin může přinést důkaz o existenci organických molekul. Výzkumníci už dříve uvedli, že byly nalezeny uhlíkové sloučeniny, ale nepotvrdili s jistotou, jakého jsou původu.

Curiosity na povrchu Marsu

Curiosity na povrchu Marsu

FOTO: Grafika NASA

Vrtání začalo už minulý víkend, kdy experti NASA připravovali příslušná zařízení k akci. Vrtné zařízení se nejprve jen dotklo povrchu rudé planety. V průběhu týdne si pak Curiosity vyzkoušela vrtat do vybrané horniny, pouze ale lehce do hloubky dvou centimetrů.

Sonda již dříve nashromáždila množství poznatků naznačujících dřívější výskyt vody na Marsu.

Američané v minulosti odebrali vzorky také z povrchu Měsíce, což učinili i Sověti, kteří získali rovněž materiál z Venuše.