Hlavní obsah

Chilané exhumují tělo básníka Nerudy kvůli podezření, že byl zavražděn

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Nadace chilského básníka a diplomata Pabla Nerudy podpořila návrh na exhumaci jeho ostatků. Důvodem je podezření, že byl během vojenského převratu v Chile roku 1973 otráven. Oficiálně se přitom má za to, že zemřel na podvyživenost organismu.

Foto: Profimedia.cz

Podobizna Pabla Nerudy

Článek

Nadace se svým rozhodnutím přiklonila po delším váhání k názoru chilské komunistické strany, která k tomuto kroku vyzvala už před více než rokem.

Neruda zemřel v Santiagu de Chile 12 dní po převratu, při němž se k moci dostal generál Augusto Pinochet. Podle oficiální verze byla příčinou úmrtí nositele Nobelovy ceny za literaturu podvyživenost organismu dlouhodobě sužovaného rakovinou prostaty. Podle Nerudových přátel to je ale nesmysl, protože umělec v době úmrtí trpěl naopak nadváhou - vážil sto kilogramů.

Před dvěma lety například jeden z Nerudových spolupracovníků prohlásil, že tehdy devětašedesátiletý spisovatel nezemřel na nemoc, ale na příkaz představitelů vojenské diktatury byl zavražděn. Osudnou mu měla být smrtící injekce s jedem, kterou měl dostat uprostřed noci.

Prokázat jed v těle bude obtížné

Experti soudí, že v případě exhumace básníkova těla bude velmi obtížné tuto verzi prokázat, neboť případné chemikálie mohly po tak dlouhé době z těla vyprchat.

Neruda je považován za jednoho z nejvýznamnějších španělsky píšících básníků. Svůj pseudonym převzal od českého básníka a spisovatele Jana Nerudy. Jeho nejslavnější dílo, rozsáhlá veršovaná epopej o národech a dějinách Latinské Ameriky s názvem Veliký zpěv, vyšlo v roce 1950, o 21 let později získal Nobelovu cenu.

Byl také poslancem za komunistickou stranu, jejímž členem byl po velkou část života. Také byl konzulem ve Španělsku, Argentině, Mexiku i ve Francii.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám