Advokát bývalých vězňů Baher Azmy z Centra pro ústavní práva řekl BBC, že každý z 71 vězněných dostal podíl z částky za utrpení způsobené mučením a zneužíváním ve věznici. Dodal, že zatímco někteří američtí vojáci byli souzeni za podíl na mučení vězňů, u soukromých společnosti najatých armádou tomu tak nebylo.

Dohoda je průlomová, je to poprvé, kdy americká firma odškodnila mučené Iráčany. Očekává se, že podobně dopadne i spor Iráčanů se společností CACI .

"Tento spor se pokusil uzavřít mezeru v odpovědnosti a přivést k ní soukromé společnosti, které vydělaly milióny dolarů na práci pro americkou vládu v Iráku," řekl Azmy BBC.

Virginská společnost měla v roce 2006 v Iráku přes 6000 tlumočníků a hodnota jejího ročního kontraktu činila 450 miliónů dolarů, uvedla ČTK.

Bývalí vězni se obrátili na soud v Marylandu v roce 2008 s obviněním, že zaměstnanci L-3 Services se podíleli na mučení a týrání v celém Iráku

Záběr týraného vězně z Abú Ghrajb

Záběr týraného vězně z Abú Ghrajb

FOTO: Profimedia.cz

Mučení vězňů ve věznici Abú Ghrajb vyšlo najevo v roce 2004, kdy se objevily snímky, jak je američtí vojáci a strážní fyzicky i psychicky týrají. Nutili je nejen zaujímat nepřirozené postoje, ale také, aby nazí předstírali sexuální styk. Také byli biti, mučeni elektrickým proudem a byl jim odpírán spánek.

Několik amerických vojáků kvůli tomu stanulo před soudem, jedenáct jich bylo usvědčeno, ale většinou dostali jen mírné tresty, poslední byl propuštěn v roce 2011. Žádná vyšší šarže stíhána nebyla.