Carlos Rodríguez Andino odstoupil v sobotu v reakci na zprávu speciální komise, kterou jmenoval honduraský ministr Arturo Corrales, aby vyšetřila divoké orgie, jež se konaly na ambasádě v Bogotě 20. prosince loňského roku.

"Abychom ochránili národní zájmy a dobré vztahy s Kolumbií, požádali jsme velvyslance o neodvolatelnou rezignaci a on s okamžitou platností odstoupil," uvedlo ministerstvo v prohlášení. Jeho odvolání žádala také kolumbijská vláda.

Podle zpráv honduraských sdělovacích prostředků velvyslancův osobní strážce a jeho blízký přítel Jorge Mendoza zorganizoval večírek na velvyslanectví na oslavu nadcházejících Vánoc, který se ale zvrhl v divoké opilecké orgie, kterých se účastnily prostitutky. Honduraský tisk rovněž uvedl, že lehké děvy ukradly z ambasády počítače a mobilní telefony. Též pokálely stoly velvyslance a obchodního atašé poté, co byly vyzvány, aby odešly, aniž dostaly zaplaceno.

Také kolumbijská policie oznámila, že vyšetřuje incident na velvyslanectví, které je situováno v luxusní čtvrti Bogoty. Policisté mimo jiné vyslýchají dvě prostitutky v souvislosti s krádeží.

Velvyslanec nebyl večírku přítomen, uvedla CNN.

Americké orgie

Případ připomíná obdobný skandál, do nějž se dostali příslušníci americké tajné služby v dubnu loňského roku v kolumbijské Cartageně před návštěvou prezidenta Baracka Obamy. Skupina 12 agentů, kteří měli prověřit situaci před příletem Obamy na celoamerický summit, si pozvala do hotelu dvě desítky prostitutek.

Většina hříšníků pak musela tajnou službu opustit. [celá zpráva]