"Jeho život je uměle prodlužován, může být kdykoli odpojen od přístrojů s tím, že následovat bude s největší pravděpodobností smrt," uvedl španělský list, podle kterého trpí Chávez rakovinou pánve a tlustého střeva. Metastázy byly prý při poslední operaci nalezeny i v močovém měchýři a v páteři. Operaci 11. prosince provedli ruští lékaři, kterým asistovali kubánští odborníci.

Venezuelská vláda opakovaně tvrdí, že Chávez s nemocí stále bojuje, ale obyvatelstvo už připravuje na vůdcův odchod, píše ABC. Jeho stav lékaři považují za kritický a při životě ho udržují uměle. Životní funkce prezidenta podporují přístroje, pacient nereaguje na léčbu pooperační infekce, má horečky a není při vědomí. Leží na jednotce intenzivní péče a vyživován je uměle.

Podle viceprezidenta je Chávez při vědomí a zotaví se

Venezuelský viceprezident a Chávezův předpokládaný nástupce Nicolás Maduro v úterý večer venezuelskému televiznímu kanálu Telesur řekl, že prezident je "při síle jako vždy". Podle něj je při vědomí. Z Havany, kde Cháveze v minulých dnech dvakrát navštívil, se Maduro ve středu vrací zpět do vlasti.

Chávez si podle Madura je plně vědom závažnosti problémů kolem svého zdravotního stavu. "Uvědomuje si složitost pooperační situace a výslovně požádal, abychom (venezuelský) lid informovali," řekl viceprezident.[celá zpráva]

Vyzval občany, aby ignorovali pověsti o Chávezově kritickém stavu, které jsou projevem "nenávisti nepřátel Venezuely".

Pokud by Chávez zemřel, podle venezuelské ústavy by se měly konat nové prezidentské volby do 30 dnů od jeho smrti.