"Existuje stále velký rozdíl mezi postoji demokratůrepublikánů. Máme stále čas dosáhnout dohody a máme v úmyslu dále jednat. Vrátíme se (k jednacímu stolu) v pondělí v 11:00 (dnes 17:00 SEČ)," prohlásil po nedělních rozhovorech s republikány šéf demokratické většiny v Senátu Harry Reid.

Přetrvávající neshody v některých otázkách i vůli dále vyjednávat potvrdil lídr republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell. Vyjádřil naději, že se dnes dosáhne dohody.

Pokud se neshodnou na kompromisním návrhu, bude se v Senátu kolem třetí hodiny místního času jednat o původním návrhu prezidenta Baracka Obamy. Senátem, kde mají demokraté většinu, projde, ale ve sněmovně reprezentantů mají většinu republikáni, kteří ho tvrdě odmítají. Radikální jsou proti jakémukoli zvyšování daní a kvůli nim dokonce kompromisní návrh stáhl i republikánský předseda sněmovny, neboť cítil, že pro něj nemá dostatečnou podporu. [celá zpráva]

Na obzoru recese

Pokud se politici do úterý neshodnou, zvýší se od středy automaticky daně prakticky všem Američanům. V úhrnu to bude kolem 500 miliard dolarů (asi 9,5 biliónu Kč), což by bylo největší jednorázové zvýšení daní v historii Spojených států. Zároveň se o 109 miliard dolarů (zhruba 2,1 biliónu Kč) mají snížit státní výdaje.

Ve hře je také možnost, že by se účinnost těchto změn pozdržela, i když podobné návrhy se v minulých dnech nesetkaly s kladným přijetím.

Demokratický prezident Barack Obama v neděli opět varoval, že neúspěch jednání by těžce poškodil americkou ekonomiku a negativně zasáhl finanční trhy. Vyzval zákonodárce zejména k rychlému prodloužení daňových úlev pro střední třídu. Napadl republikány, že jednání blokují a nadřazují zájmy bohatých nad zájmy všech.

Demokraté požadují, aby se daně zvýšily všem rodinám, které vydělají 250 000 dolarů a více ročně (asi 397 000 Kč měsíčně). Republikáni nejprve odmítli všechny návrhy na podobné zvýšení daní pro bohaté, později ale naznačili, že jsou ochotni se bavit o zvýšení daní pro lidi s příjmem alespoň 400 000 dolarů ročně (zhruba 636 000 měsíčně). Fundamentalisté ve straně to ale zablokovali.