Výkonný viceprezident Národní asociace držitelů střelných zbraní (NRA) Wayne LaPierre řekl na tiskové konferenci: "Jediné, co zastaví zlého chlapa se zbraní, je správný chlap se zbraní."

Vyslovil se pro "absolutní ochranu" amerických dětí. Podle něj by školáky měly střežit ozbrojené hlídky v každé škole už v lednu, kdy se vrátí do škamen po zimních prázdninách. Tyto "výjimečné sbory" by měli tvořit vycvičení profesionálové tvoření aktivními i bývalými policisty, hasiči a profesionály z ochranek.

NRA chce ozbrojené ochranky, o penězích mlčí

Kongres by podle něj měl schválit peníze na ozbrojenou ochranu v každé škole v zemi. Neuvedl ale, kde by se na to v době úspor a nebezpečí pádu do finanční propasti mělo vzít. S návrhem, že by je platila bohatá NRA, která běžně sponzoruje politiky prosazující její zájmy na lokální i federální úrovni, nepřišel.

Wayne LaPierre tvrdí, že lidi ochrání jen další zbraně

Wayne LaPierre tvrdí, že lidi ochrání jen další zbraně

FOTO: Joshua Roberts, Reuters

"NRA pomůže veškerými svými vědomostmi, veškerým nasazením a zdroji k vytvoření národního ochranného programu v každé škole, která o to bude stát," řekl jen šéf NRA. Poukázal na to, že zatímco v bankách a na letištích je ozbrojená ochrana běžná, ve školách většinou chybí. Varoval přitom, že "další školní střelec čeká za rohem".

Pustil se též do politiků, kteří chtějí zakázat prodej poloautomatických zbraní odvozených od vojenských a omezit kapacitu zásobníků. Podle něj se politici snaží jen z tragédie profitovat a vytvořit ze škol místa bez střelných zbraní, což považuje za chybné: „Řekli každému bláznivému vrahovi v Americe, že školy jsou pro ně nejbezpečnější místo, kde mohou způsobit největší škody a s minimálním rizikem.“

Vyslovil se také po vytvoření federálního registru duševně nemocných.

NRA přešla od mlčení do frontálního útoku

Podle agentury Reuters NRA, která sdružuje 4,3 miliónu ozbrojených členů a týden mlčela a dokonce uzavřela své facebookové stránky, nyní přišla do protiútoku, což bylo jistě dáno i tím, že po masakru vzrostl prodej střelných zbraní.

Příslišník bezpečnostní služby odvádí ženu s plakátem NRA má krev na svých rukou

Příslušník bezpečnostní služby odvádí ženu s plakátem NRA má krev na svých rukou

FOTO: Joshua Roberts, Reuters

Z odpovědnosti za "kulturu násilí", která pronikla do amerických rodin, obvinil šéf LaPierre média. Videohry, filmy a hudební videoklipy podle něj každodenně šíří násilí mezi dětmi: "Soutěží mezi sebou, jak nejvíc šokovat, jak poškodit každé z pravidel civilizované společnosti tím, že dopraví co nejjedovatější směs bezohledného chování a zločinné krutosti do našich domovů." Dodal, že zobrazují vraždění jako "způsob života". Obvinil též média, že démonizují držitele zbraní a že píší o tom, jaké zbraně by se měly zakázat, aby to bylo efektivní.

Odpůrci LaPierra přerušili, na dotazy novinářů neodpovídal 

Jeho vystoupení ale dvakrát přerušili odpůrci držení zbraní, podle nichž má NRA "krev na rukou". Jeden z přítomných před LaPierrem rozvinul plakát s nápisem "NRA vraždí naše děti". LaPierre na konci tiskové konference odmítl i odpovídat na dotazy novinářů.

FOTO: Novinky.cz, Reuters

Adam Lanza zabíjel zbraněmi, které legálně koupila jeho matka Nancy. Ve škole použil poloautomatickou útočnou pušku Bushmaster .223 odvozenou od vojenské M16.