„Udělá to na Měsíci kráter. Sondy to zcela rozmetá,“ řekl projektový manažer NASA David Lehman. Pád malých sond přirovnal k dopadu pračky na zem z velké výšky. „To by pro vás bylo zlé, kdybyste tam stáli,“ řekl novinářům s nadsázkou.

NASA nechtěla poškodit cenné oblasti, například stopy prvního muže na Měsíci Neila Armstronga, upozornila ČTK.

Jako první narazila do Měsíce u jeho severního pólu rychlostí více než 6 000 kilometrů v hodině sonda Ebb (Odliv). O 30 sekund později a zhruba tři kilometry dál následovala Flow (Příliv). NASA oznámila, že místo pojmenuje Sally Ride podle jména první americké astronautky, která letos zemřela.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: NASA shodila na Měsíc dvě sondy

Pád sond nebylo možné ze Země pozorovat, protože se stal na odvrácené straně Měsíce. Událost ale zaznamenala další americká sonda LRO.

Mise byla úspěšná

Ebb a Flow jsou prvními sondami, které byly určeny výhradně pro měření lunární gravitace. Mimo jiné zjistily, že Měsíc ve svých počátcích čelil mnohem intenzivnějšímu bombardování asteroidy, než se dosud předpokládalo, a že lunární podzemí je značně roztříštěné.

Ebb a Flow byly vypuštěny loni v září a na oběžnou dráhu Měsíce se dostaly o tři měsíce později. Nyní už byly obě sondy téměř bez paliva. Jejich mise přišla na 496 miliónů dolarů (9,5 miliardy korun).