„Dívám se ze svého bytu v šestém patře na to, jak se z parkoviště u přilehlé budovy stalo jezero,“ uvedl pro CNN Newyorčan William Yaeck.

„Jsem na 41. patře hotelu na náměstí Times Square. Pořád máme elektřinu, stejně jako většina budov v okolí. Ale vítr i po osmi hodinách pořád vydává skučivé zvuky a dům vydává podivné zvuky,“ doplnila na serveru BBC Britka Sheila Watsonová.

Pohled na Manhattan

Pohled na Manhattan

FOTO: Eduardo Munoz , Reuters

„Zrovna jsem zjišťoval rozsah škod,“ uvedl Robert Townley, jenž bydlí v newyorském Battery Parku. „Nižší části domu jsou nenapravitelně zaplavené. Ještě teď, když bouře ustoupila, se tam nejde dostat, je tam nejméně čtyři a půl metru vody,“ dodal.

ČTĚTE: Bouře ochromila východ USA, New York je pod vodou

„V ulicích je spousta vody, ale také množství trosek. Ty jsou nejvíc nebezpečné. Se ženou bydlíme v 16. podlaží. Kolem létá všechno možné,“ popsal zase bouři Peter Franklin.

Jen v New Yorku odpojila bouře Sandy od elektřiny 670 000 odběrných míst, z toho na nejvíce postiženém Manhattanu 230 000. Náprava může podle elektrárenské společnosti Consolidated Edison trvat i několik týdnů.

Zatopená ulice v New Yorku

Zatopená ulice v New Yorku

FOTO: John Minchillo, ČTK/AP

Pod vodou se ocitlo i newyorské metro. Podle dopravního podniku ho postihla vůbec nejhorší katastrofa za dobu jeho fungování. „Systém newyorského metra je v provozu 108 let, ale dosud nečelil tak ničivé katastrofě,“ uvedl šéf společnosti Joseph Lhota.

Kvůli bouři platí nouzový stav v osmi federálních státech a dalších 11 se má před živlem na pozoru. Ve Virginii například bouře přinesla silné sněžení. „Napadlo 90 centimetrů těžkého sněhu,“ hlásil meteorolog Reed Timmer z Elkinsu v Západní Virginii.