Šéf Bílého domu tak pokračoval v dlouhodobé kampani demokratů, podle níž je Romney muž nestálých názorů. Republikánský politik jim přitom v poslední době nahrál výrazným posunem od konzervativních postojů více do středu, kterým se snaží oslovit nerozhodnuté voliče.

"Mění tak často postoje, bere zpět svá slova a dělá úkroky stranou, že jeho stav musíme pojmenovat. Podle mě se tomu říká romnézie," řekl podle internetového deníku Politico Obama, který dnes na Univerzitě George Masona ve Fairfaxu mluvil před 8000 lidmi. "Tak se tomu říká, a tím podle mě trpí," dodal.

Dobře naladěný Obama pak podotkl, že sice není doktor, ale že i tak voliče seznámí s některými symptomy "nemoci". "Chci mít jistotu, že to nechytí nikdo další," uvedl. "Pokud říkáte, že by ženy měly mít přístup k antikoncepci, ale podporujete zákon, který by zaměstnavateli umožnil ji vám odepřít, tak zřejmě trpíte romnézií," uvedl prezident.

V řeči zaměřené na ženy, které jsou důležitou skupinou voličů, pak také podobným způsobem kritizoval Romneyho postoj k zákonu o stejné mzdě mužům i ženám za stejnou práci či k otázce potratů. Romnézie se podle Obamy ale netýká jen společenských problémů.

Republikán prý změnil i názor na výši daní pro nejbohatší Američany. "Pokud na začátku roku říkáte, že poskytnete daňovou úlevu jednomu procentu nejbohatších, a pak v televizní diskusi řeknete, že o tom nic nevíte, pak byste si měli vzít teploměr a změřit teplotu, protože podle všeho trpíte romnézií," řekl Obama.

O něco později dodal, že nemoc má řešení. Jde prý o systém zdravotní péče, jejž prezident prosadil ve své reformě zdravotnictví. "Pojišťovny nikomu nemohou odepřít pojištění," podotkl Obama a dodal, že jde o vyléčitelnou nemoc.

Americká volební kampaň pomalu finišuje, když do hlasování zbývá něco málo přes 17 dní. Oba politiky čeká poslední předvolební debata, která se uskuteční v noci z pondělí na úterý v Boca Raton na Floridě. Obama zatím podle většiny průzkumů veřejného mínění má v těsném souboji stále navrch.